Galerie - Stanoviště - Rakousko

Expedice Weinsberger Wald - Leopoldstein

8. - 10. 10. 2010
Jirka Los, Petr Skala

Podmínky v Rakousku mě nadchnuly, a proto jsem se rozhodl opět někoho zlanařit, a vyrazit pozorovat a fotit. Mojí obětí se stal Jirka Los dlouholetý Úpický expedičník, a astrofotograf. Kvůli počasí a letním pneumatikám jsme upustili o plánu jet do Alp, a místo toho jsme vyrazili do osvědčeného Weinsberger Waldu. Vyráželi jsme v pátek hned po obědě, protože se v říjnu stmívá už poměrně brzy, a ještě k tomu jsme museli najít nějaký vhodný hotel/penzion, kde by jsme se ubytovali (na spaní pod širákem už nebyl morál, a dobře jsme udělali) .

Cesta samotná probíhala bez problému, s GPS na mobilu jsme dorazili k prvnímu hotelu, který nám Google našel, ale k překvapení majitele nemovitosti se o hotel nejednalo. Takto jsme objeli ještě dva "hotely", a protože se čas krátil, tak jsme se rozhodli, že se ubytujeme v prvním hotelu na který narazíme. Nakonec jsme narazili na tento penzion, který jsme míjeli už při první expedici, a tak nebylo co řešit.
Majitelka sice z mé angičtiny radost neměla (já zase z její němčiny), ale nakonec jsme se domluvili a za 15 euro na pokoj se i ubytovali.

Pozorovací místo jsem vybíral podle Googlu tak, aby nebylo nikde v dohledu žádné světlo a dalo se na místo dojet autem. Volba nakonec padla na toto místo. Po příjezdu náš čekalo překvapení v podobě závory, ale naštěstí jsme oba byli nezávislí na autu a všechno vybavení jsme odtahali za ni. Co se týkalo osvetlení, tak tady Google neskalmal, a opravdu jsme kromě hvězd neviděli ani jedno další světýlko. Pravda trochu to kazila Vídeň na východě a Linec na západě, ale přímo neoslňovalo nic.
Po setmění jsme už měli vše nachystáno a jen jsme čekali, jak se vyvrbí počasí (na západu byly pořád nějaké cirry, které se tam pořád rozpouštěli a přicházeli zpátky). Nakonec to dopadlo tak, že cirry dorazili, ale okem vidět nebyli (poznali jsme to až na fotkách). Ale protože byla obloha jinak perfektní, tak jsme zůstali a něco jsme se snažili vyfotit.Já jsem se těšil na to kolik toho stihnu vyfotit za astronomickou noc která trvá 10h, ale nedomyslel jsem jaké to bude trávit víc než 16hodin venku na mrazu. Musím říct, že tohle byl asi nejnáročnější aspekt expedice, a i přes velmi teplé oblečení a vyhřívání bot bylo dost těžké tuto noc přečkat. Návrat do hotelu nebyl možný, protože jsem nebyl schopný paní domácí vysvětlit, že bych potřeboval aby nám otevřela vchod dřív než v 8 hodin. Ani si nedovedete představit jak jsem si užíval první denní paprsky při pozorování východu Slunce.

Druhý den, poté co jsme se ve tři probudili, jsme vyrazili na výlet k nedaleké zřícenině, odkud byl opravdu pěkný výled, a poté zase zpět na pozorovací místo.
Počasí vypadalo mnohem lépe než předešlou noc, a tak jsme se opět těšili co pěkného vyfotíme a uvidíme. A musím říct, že i přes další mrazivou noc jsem nelitoval, že jsem do Rakouska vyrazil. Krásná zimní mléčná dráha byla samozřejmostí i minulou noc, ale k ní se přidal i zodiakální most a také krásně viditelný
PROTISVIT nedaleko od Jupitera. Později jsme také pozorovali i zbytek zodiakálního světla. Toto společně s několika desítkami meteorů a družic a samozřejmě zásobou krásných fotek mi opravdu víc než bohatě vynahradilo mrznutí a spánkový deficit.

Ještě přidávám některé fotky, vyfocené Jirkou


A tady následují moje úlovky
California
NGC 1499 + M45
	Souhvězdí Orion
Souhvězdí Orion
IC 1805 a IC 1848
IC 1805 a IC 1848
	Souhvězdí Casiopea
Souhvězdí Casiopea
Souhvězdí Vozka
Souhvězdí Vozka

Expedice Alpy Weinsberger Wald

10. - 12. 7. 2010
Zde je skvělý report od Martina Maška, ke kterému není co dodat.

A také některé moje fotky
Ceres
Ceres
	IC 4592 Modrá koňská hlava
IC 4592
IC 1805 a IC 1848
IC 1805 a IC 1848
Mléčná Dráha
Mléčná Dráha